ABD İran'a şatlarını yayınladı İran rest çekti

07 Kas 05:41 1514 Dünya

İran ABD Yaptırımlar

ABD Dışişleri resmi twitter hesabından İran'a şartlar koşarken İran cephesinden ABD'ye rest geliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı resmi twitter hesabından İran'a yönelik ambargo kapsamında İran'dan talep edilen şartları sıralayan bir paylaşım yayınladı.

Resmi twitter hesabında yayınlanan ve İran'a koşulan şartlar şunlar ;

1. İran rejimi komşularına karşı tehditkar tutumuna son vermeli. Buna İsrail'i yok etme tehditleri, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne füzeler fırlatmak da dahil. Aynı zamanda uluslararası denizciliğe yönelik tehditler ve siber saldırılar da dahil.

2. İran rejimi, Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü'nün teröristlere ve militan ortaklarına olan desteğine son vermeli.

3. İran rejimi Afganistan'da ve bölgede Taliban'a ve diğer teröristlere olan desteğine son vermeli ve üst düzey El Kaide liderlerine sığınak olmayı kesmeli.

4. İran rejimi Suriye'nin tamamından, İran komutası altındaki tüm güçleri çekmeli.

5. İran rejimi Husi militanlara yönelik desteğine son vermeli ve Yemen'de barışçıl bir siyasi çözüm için çalışmalı.

6. İran rejimi Irak hükümetinin egemenliğine saygı duymalı ve Şii militanların silahsızlanmasına, tasfiyesine ve yeniden entegrasyonuna izin vermeli.

7. İran rejimi Hizbullah, Hamas ve Filistin İslami Cihadı da dahil olmak üzere Ortadoğulu terörist gruplara desteğine son vermeli.

8. İran rejimi, her biri suni suçlamalarla alıkonulan tüm ABD vatandaşlarını, bunların yanı sıra partnerlerimizin ve müttefiklerimizin vatandaşlarını serbest bırakmalı.

9. İran rejimi balistik füzeleri yaygınlaştırmaya son vermeli ve daha fazla nükleer kapasiteli füze sistemlerinin fırlatılmasını ve geliştirilmesini durdurmalı.

10. İran rejimi Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na, ülkedeki tüm nükleer alanlara şartsız erişim sağlamalıdır.

11. İran rejimi zenginleştirmeyi durdurmalı ve asla Plütonyum tekrar işlemeyi sürdürmemelidir. Bu ağır su reaktörlerini kapatmayı da kapsamaktadır.

12. İran rejimi nükleer programının önceki askeri boyutlarını tamamen açıklamalı ve böylesi çalışmaları süresiz olarak, kalıcı şekilde ve tasdik ederek terk etmeli.

 

Hasan Ruhani ise , ekonomistlerle yaptığı ve İran Devlet Televizyonu'ndan canlı yayımlanan toplantıda, "Amerika, İran'ın petrol satışlarını sıfıra indirmek istiyor ancak biz yaptırımları delmek için petrol satmaya devam edeceğiz" diye konuşmuştu

Ruhani konuşmasında ayrıca ABD'nin yaptırımlarının ikinci aşamasının bugün devreye girmesini kastederek, "Bugün düşman (ABD) ekonomimizi hedef alıyor, yaptırımların asıl hedefi halkımızdır" ifadelerini kullandı.

ABD'de Donald Trump yönetimi, 2015'te imzalanan nükleer anlaşmayla kaldırılan tüm yaptırımları bugün yeniden yürürlüğe koydu.

Yaptırımların ilk dilimi ise 7 Ağustos'ta devreye girmişti.

Benzer Haberler