Konya Belediyesine ait resmi aracın IŞİD'in elinde ne işi var ?

14 Kas 01:02 2850 Türkiye

Rakka IŞİD DAEŞ Konya Belediyesi resmi aracı SDG

ABD destekli SDG güçleri tarafından IŞİD'den alınan Rakka'da Konya Belediyesine ait resmi bir araç ele geçirildi

ETHA Haber ajansı , IŞİD'den SDG'ye geçen  Rakka'da mayın temizleme operasyonları sırasında üzerinde Konya Büyükşehir Belediyesi'nin amblemi olan ve 'Resmi hizmete mahsus' yazısı bulunan bir iş aracı bulunduğu bilgisini aboneleriyle paylaştı..

Ele geçirilen aracın Konya'dan Rakka'ya nasıl ulaştırıldığı kimler tarafından ne amaçla gönderildiği anlaşılamadı.

Bu arada Konya Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklamada hurdaya çıkarılan araçlarının satışa çıkarıldığını , aracın bu şekilde satın alınıp bölgeye gönderilmiş olabileceği açıklamasını yaptı.

gazeteniz.net Konya Belediyesi ile görüştü

Aracın hizmet kayıt numarasını kimler neden sildi ?

gazeteniz.net editörü kendisi de Konya'lı olan Mustafa Seyfullah Kılıç konuyla ilgili olarak Konya Makine İkmal Daire Başkanlığı ile bir telefon görüşmesi yaptı ve görüşmeyi kayıt altına aldı.

Görüşmede Konya Belediyesinin hurdaya çıkan araçlarının kullanım amaçlı değil aksamlarının değerlendirilmek üzere satışa çıkarıldığı  sözkonusu aracın şase numarası ve kaydının sistemden kayıtlı olarak çıkarıldığı ortaya çıktı.

Mustafa Seyfullah Kılıç ''Aracın şase numarası ve hizmet kayıt numarasını istedik ama kaydın sistemde olmadığı söylendi , bu kayıt olmadığı manasına gelmiyor kaydın kasıtlı olarak sistemden silindiği anlaşılıyor , görünen o ki bu araç bölgeye Konya'dan gönderilen tek araç değil. Konya merkezli kaynaklarım 'yardım amaçlı' olarak bölgeye çok sayıda aracın gönderildiğini bildiriyor. Bunlar direk IŞİD'e mi verilmiş yoksa IŞİD tarafından diğer örgütlerden mi ele geçirilmiş bilinmiyor. Ayrıca Konya Belediyesinin yaptığı açıklama mantıksız kimse hurda bir araçla o kadar uzak mesafeye gidemez'' dedi.

Sözkonusu araç iş makinesi sınıfında ve ağır hareket eden böylesi bir aracın hangi şartlarda bölgeye ulaştırıldığı ise muamma.

Gazeteniz.net'in ulaştığı geçmişteki bilgiler ışığında Türkiye'den bölgeye çok sayıda iş makinasının yanısıra üzerine silah monte edilerek savaş aracına dönüştürülen kamyonet tipi bir çok aracın Türkiye'den geçirildiği bilgisi de var.

Benzer Haberler