gazeteniz

8 yıl önce 'bulduk' dedikleri doğalgazı yine buldular

0 Yorum 5831 görüntüleme
8 yıl önce 'bulduk' dedikleri doğalgazı yine buldular

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'cuma günü açıklayacağım' dediği açıklama geldi ama..

Erdoğan, "Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Tuna 1 kuyusunda 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda, 2023 'de doğalgazı çıkaracağız " dedi.

Fakat bu açıklamanın 8 yıl önce de yine seçim öncesi hem dönemin bakanı Taner Yıldız hem Hilmi Güler tarafından ayrı ayrı tarihlerde seçim öncesinde açıklandığı anlaşıldı.

O dönem AKP'nin ilk Enerji Bakanı olan Hilmi Güler açıklamasında  “Karadeniz'de doğalgaz bulduk, denizin ortasında doğalgaz aramak risklidir ama, biz bu riski göze aldık, bulduk, inşallah bu kış kendi gazımızı milletimizin hizmetine sunacağız, biz sonuçların adamıyız, çok şükür Allah da bizi mahcup etmiyor, açıkça söylüyorum, 2023 yılından itibaren doğalgaz ithal etmeyen ülke olacağız” demişti. 

Daha sonra da AKP'nin ikinci enerji Bakanı bir sonraki seçim arefesinde “Karadeniz'de doğalgaz bulduk, doğalgazımızı denedik, yedi metre alev yükseldi, dünya devi firmalar burada beş kuyu açmıştı, bulamamışlardı, biz bulduk” demişti.

Aynı dönem yandaş gazete ve basın araçları  “Doğalgaz müjdesi, 20 trilyon metreküp doğalgaz bulduk, Türkiye'ye 20 sene yetecek kadar bulduk, Türkiye doğalgaz zengini oluyor” şeklinde manşetler attılar.

Fakat 'bu kış doğalgaz ucuzlayacak artık dışa bağımlı değiliz' gibi açıklamalara ve manşetlere rağmen o tarihten bu zamana kadar doğalgazın tam 17 kere zamlandığı ortaya çıktığı gibi sözedilen bölgelerde herhangi bir sondaj işleminn yapılmadığı ortaya çıktı.


Yorumlar

Hiç yorum yok

İlk yorumu sen yap