gazeteniz

AKP'nin 'milli hesaplar' dediği 'yeşil noktalı hesaplar' kim ?

0 Yorum 2487 görüntüleme
AKP'nin 'milli hesaplar' dediği  'yeşil noktalı hesaplar' kim ?

Onur Mat, son dönemde 'yeşil noktalı hesaplar' adıyla çıkan ve AKP yöneticilerinin destek verdiği profilleri inceledi ve analiz etti.

AKP'nin 'milli hesaplar' dediği  'yeşil noktalı hesaplar' kim ?


Mat’ın yazısının tamamı şu şekilde:

Kim bu yeşiller?

Profiline yeşil nokta koyan Twitter hesaplarını tanıyalım.

Geçtiğimiz hafta Mahir Ünal, sosyal medyada etik kurallara uyma vaadinde bulunanların, bunu profillerine yeşil nokta koyarak deklare etmelerini istedi. Takip eden günlerde, daha önceden yaptıkları pek çok saldırgan ve etik dışı paylaşımla gündeme gelen bu yeşil noktalı hesaplara, verilerle yakından bakalım.

Yeşil nokta hesaplarının ne oranda kampanya ile ilişkili olarak açıldıklarını ve varsa siyasi angajmanlarını anlamak için oluşturulma zamanlarını ve profillerinde kendilerini nasıl tanımladıklarını inceledik.

Bu amaçla profilinde yeşil nokta olan veya yeşil noktalı paylaşım yapan 10 bin Twitter kullanıcısının profillerine yakından baktık.

Yeşil noktalı hesaplar ne zaman açıldı?

Yeşil nokta ile ilişkili hesapların açılma zamanlarını kampanya için önemli tarihlerle örtüştürerek değerlendirince, günlük hesap açılma sayısının tarihlerle uyumlu bir artış gösterdiği, ancak son iki günde bir düşüş olduğu görülüyor.

Bu hesaplar incelediğinde, bazılarının yüksek olasılıkla merkezi olarak açılan trol &bot hesaplar oldukları, bir kısmınınsa “takibe takip” furyasından yararlanıp takipçi edinmek için yeşilleşen kişisel hesaplar olduğunu tespit etmek mümkün.

Kendilerini nasıl tanımlıyorlar?

Yeşil noktalı hesapların profil tanımlarında en çok geçen ifade “AKP”. Onu “Vatan”, “Atatürk”, “Allah” ve “Türk” ifadeleri izliyor.

Örneklemimizdeki profil tanımlarında AKP, CHP’den 15, İyi Parti’den 25 kat daha fazla geçiyor. Profillerde MHP sloganları (“ya devlet başa ya kuzgun leşe” gibi) yaygın olsa da örneklemdeki profillerde MHP, adıyla anılmamış.

En çok anılan takım Fenerbahçe (80)’yi sırasıyla Galatasaray (70) ve Beşiktaş (49) izliyor.

İllerde ise sıralama Ankara (57), Trabzon (30), Bursa(26), İstanbul (24), Malatya (21) şeklinde gidiyor.

Sık kullanılan profil ifadelerinin tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ne olmuştu?

Murat Yetkin’in aktardığı şekliyle Ocak ayından beri konu ile ilgili şu gelişmeler yaşandı:

  • 30 Ocak: Erdoğan’ın sosyal medyanın “tamamen kontrolsüz” olmasından yakınması.
  • 10 Şubat: Erdoğan’ın “sosyal medya tam bir çöplük” konuşması
  • 5 Mayıs: AK Parti MYK toplantısında sosyal medya kontrolü konusunun ele alınması
  • 7 Mayıs: Etik kurul hesabı açılışı
  • 12 Mayıs: Mahir Ünal’ın yeşil nokta çağrısı.

Şimdilik görünen, yeşil noktalı hesapların çoğunluğunun AK Parti veya MHP’ye yakınlığı ölçülebilen hesaplardan oluştuğu. Sosyal medyada etik paylaşım çağrısı yapılması elbette kategorik olarak olumsuz karşılanamaz. Ancak bunun, ifade özgürlüğü ve çokseslilik açısından bir “mahalle baskısı” aracına dönüşmesi de beklenebilir. Umalım ki süreç sosyal medyada sansür baskısının artmasıyla sonuçlanmasın.

Verilerin toplanması ve analizi FAIR prensiplerine göre açık ve tekrarlanabilir olarak yapılıyor. Teknik detaylara buradan ulaşabilir, dilerseniz siz de kendi örneklerinizi oluşturarak benzer analizler yapabilirsiniz.Yorumlar

Hiç yorum yok

İlk yorumu sen yap