gazeteniz

Binlerce IŞİD üyesi Türkiye'ye geri dönmüş

0 Yorum 3032 görüntüleme
Binlerce IŞİD üyesi Türkiye'ye geri dönmüş

Uluslararası Kriz Grubu’nun raporuna göre Türkiye vatandaşı olan ve sayıları binlerle ifade edilen IŞİD üyeleri örgütün yenilgisinden sonra Türkiye'ye sorunsuz biçimde geri dönmüş

Binlerce IŞİD üyesi Türkiye'ye geri dönmüş


Kriz masasının raporuna göre 5 ile 9 bin arasında kişi dünyanın bir çok ülkesine dağıldı ve rahatça ülkelerine ger döndü. Bunun yanısıra YPG kontrolü arasındaki bölgelerde olup zaman zaman gerek fidye yöntemi ile gerekse hapishanelerden kaçarak kaçakçılar vasıtasıyla ülkelerine dönenlerde var ve bu devam eden bir süreç.

Bu rakamlar istihbarat örgütleri ve analistler tarafından tespit edilebilen rakamlar , bir de tespit edilemeyen kesim var , analistlere göre bu rakam belirlenenden daha fazla olabilir. 

Grubun 'IŞİD’e Katılıp Dönen Türkiye Vatandaşları' başlığıyla yayınladığı raporda, “Söz konusu Türk vatandaşlarının sayısının 5 ile 9 bin arasında olduğu ve bazılarının cihatçı militan oluşumlara halen sıcak baktığı” ifade ediliyor.

Rapora göre Türkiye iktidarının dışarıdan gelen baskılar ve eleştirilerin dozu artınca birkaç IŞİD operasyonu yaptığı, polisin elinin altındaki birkaç IŞİD hücresini basıp birkaç üye ve sempatizanını tutuklamakla yetindiği belirtiliyor. 


Buna rağmen, Türkiye'ye dönenler arasında tutuklanıp yargılanan IŞİD’li cihadistlerin genelde terör örgütüne üyelik suçundan 3-4 yıl hapis cezası aldığı kaydediliyor. Yani verilen cezalar olması gereken cezalar değil.

Rapor, 5 ile 9 bin İŞİD’linin ellerindeki kanı yıkayıp, hiçbir şey olmamış gibi o çok iyi korunduğu söylenen sınırlardan geri dönüp normal hayatlarına devam ettiklerini söylüyor.

Bu konuda Türkiye'nin uyarıldığı batı ülkelerinden ziyade, bu korunup kollanan yada önemsenmeyen kesimin ileride Türkiye rejiminin başına bela olabileceği söylendiği halde atılan somut bir adımın olmadığı gözlemleniyor.

Rapor analistlerine göre Türkiye, geri dönüş yapan gizlenen ve uyuyan hücreler kuran IŞİD'liler açısından bir cennet, ve an rahat ülke konumunda.


Haber

Mustafa Seyfullah Kılıç


Yorumlar

Hiç yorum yok

İlk yorumu sen yap