gazeteniz

'İyi ki sosyal medya var ' dedirten haber

0 Yorum 3613 görüntüleme
'İyi ki sosyal medya var ' dedirten haber

Siirt'te 18 yaşındaki İpek Er'e tecavüz ederek ölümüne neden olan uzman Çavuş Musa Orhan'ın serbest bırakılması sosyal medyada infiale sebep olunca Siirt savcılığı Orhan hakkında tutuklama kararı çıkardı.

'İyi ki sosyal medya var ' dedirten haber

Uzman Çavuş Musa Orhan tecavüz vakasından sonra şikayete rağmen serbest bırakılmış sosyal medyada bu durum protesto edilmişti. 2 gün içinde Türkiye'nin en çok konuşulduğu ve tepki gösterilen konusu olmuştu. Bir çok benzeri vakada olduğu gibi yine adaleti sosyal medya tepkileri sağladı..


 Siirt Başsavcılığı  “Yargılamayı yapacak mahkemeden şüphelinin tutuklanması talep edilmiştir. Mahkemenin başsavcılığımızın talebi hakkında karar vermesi beklenmekte olup yargılama süreci devam etmektedir” açıklaması yaptı.

Savcılığın açıklamasının ardından Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi Musa Orhan hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı. Teslim olan Musa Orhan mahkemece tutuklanarak cezaevine yollandı.


Siirt Başsavcılığı açıklamasında “Mağdur 07.07.2020 tarihinde Sivas Cumhuriyet Başsavcılığımıza müracaat ederek daha önce sosyal medyadan tanışıp arkadaşlık yaptığı, şüpheli Musa Orhan’ın kendisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla şikayetçi olmuş ve derhal soruşturma başlatılmıştır. 

Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma kapsamında mağdur ve şüphelinin iddia ve beyanları doğrultusunda tüm deliller toplanmış ve titizlikle değerlendirilmiştir.


Şüpheli 17.07.2020 tarihinde tutuklama istemiyle Siirt Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş, şüpheli hakkında adli kontrol verilmiştir.


Soruşturmanın tamamlanmasına müteakip şüpheli hakkında 27.07.2020 tarihinde Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesine nitelikli cinsel saldırı suçundan iddianame tanzim edilerek kamu davası açılmış ve Adli Tıp Kurumu raporunda belirtilen bulgular doğrultusunda yargılamayı yapacak mahkemeden şüphelinin tutuklanması talep edilmiştir.


Mahkemenin başsavcılığımızın talebi hakkında karar vermesi beklenmekte olup yargılama süreci devam etmektedir.”  denildi.


Kızının ölümü üzerine acılı anne “Kızımın çektiği her bir acı kadar hesap sorulmasını istiyorum. Nerede adalet? Kızıma yapılanlar cezasız kalırsa ben de kendimi öldüreceğim” demişti


Yorumlar

Hiç yorum yok

İlk yorumu sen yap