Skip to main content

AKP ranta doymuyor ! Bu sefer 14 milyon metrekarelik koruma altındaki yaylalara göz koydular

0 Yorum 1604 görüntüleme
AKP ranta doymuyor ! Bu sefer 14 milyon metrekarelik koruma altındaki yaylalara göz koydular

Meclis ve kamuoyu İdlip ile meşgul edilirken AKP sessiz sedasız bir rant kararına daha imza attı. Yayla alanları yayınlanan yeni kararla yayla alanı olmaktan çıkarıldı. Bir sonraki aşama normalde koruma altında olması gereken bu bölgelerin yandaş iş adamlarına ve Katarlı ortaklarına peşkeş çekilmesi olarak görünüyor

İdlip gündemi ile meşgul edilen Meclis'ten sessiz sedasız bir yasa daha çıkardı AKP.14 milyon metrekarelik alan 'yayla alanı' olmaktan çıkarıldı.

Resmi Gazetede AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile çıkarılan karara göre 14 milyon 92 bin 800 metrekarelik 14 bin 92 dönüme denk gelen alan yayla alanı özelliğinden çıkarıldı.

Daha önce bölgeler 'yayla alanı' olarak ilan edilmiş korumaya alınmıştı.AKP'nin kararıyla değiştirilen yasaya 6831 sayılı Orman Kanunu gereğince karar verilmiştir denilerek skandal bir kılıf bahane edildi.

Yayımlanan listede Adana’dan 9, Artvin’den 1, Bolu’dan 3, Erzurum’dan 7, Eskişehir’den 3, Giresun’dan 35, Kahramanmaraş’tan 20, Kastamonu’ndan 1, Konya’dan 35, Kütahya’dan 7 ve Trabzon’dan 5 alan bulunuyor.

Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş konuyla ilgili  “Ülke gündemi farklıyken ses çıkmaz anlayışıyla rant için atılmış büyük bir adım” ifadelerini kullandı.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör de, kararın rant için alındığına, 14 milyon metrekarelik alanının inşaat ve turizm projeleri için kullanılıp amacı dışına çıkarılacağına işaret etti.

Bundan sonraki süreçte bu bölgelerin imara açılıp satılmasının gündeme gelmesi bekleniyor.

gazeteniz.net'in ulaştığı bilgilere göre bir çok yandaş iş adamı ve Katarlı ortak konuyla ilgili daha önceden bilgilendirilmiş durumda .


GAZETENİZ.NET


Benzer Haberler