Skip to main content

Bakan Koca Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu

0 Yorum 2569 görüntüleme
Bakan Koca Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısının ardından basın açıklaması yaptı. Koca yaptığı açıklamada, Koronavirüs kaynaklı can kaybının 92'ye, son yapılan testlerin ardından vaka sayısının 5 bin 698'e ulaştığını söyledi.

Bakan Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Koronavirüsten etkilenen vatandaşların güncel sayısının yanı sıra, Koronavirüs salgınıyla mücadele konusunda alınan yeni tedbirler hakkında bilgi veren Bakan Koca, "Toplam vaka sayısı 5 bin 698'e, Bugün kaybettiğimiz 17 kişiyle can kaybımız 92'yi buldu" dedi.


Koronavirüs tedavisi gören 42 hastanın iyileşerek taburcu olduğunu belirten Bakan Koca, son 24 saatte 7 bin 533 test yapıldığını, 2 bin 69 pozitif vaka tespit ettiklerini ifadelerine ekledi.  


Bakan Fahrettin Koca'nın açıklamalarında satır başları şöyle: 


Testlerin süresi 60-70 dakikaya düşecek


Bir testi 3-4 saatten önce sonuçlandırmanız mümkün değildir. Çin'den daha kısa sürede test sonucu alan tesleri getirdik. Testin süresini 60 ila 70 dakikaya çeken yöntemi bu dönemde çalışan laboratuvarlara verildi. Pisiyar yöntemiyle çalışan toplam 350 bin kitimiz var. Şu an 7-8 binlere ulan test sayısı oldu. Önümüzdeki günlerde bu sayı 15-20 binlere tarama testi ile çıkacak. Herhangi bir kişinin ya da laboratuvarın kendi başına ve bizim uygun görmediğimiz kitlerle çalışması uygun değildir.


3 milyon 615 bin adet maske dağıtıldı


Sağlık personellerimizin bu dönemde COVID-19 tanısı aldığı oldu. Sayılarını da şu anda söylemek doğru değil. Ama her türlü ihtiyaçlarını karşıladığımızı belirtmek istiyorum. 3 milyon 615 bin tane N95 maske bütün kurumlara dağıtıldı. Bu oranın ne kadar büyük olduğunu dikkatlerinize sunuyorum. Bu dönemde sağlık çalışanlarımızın ihtiyaçlarını karşılamada hiçbir şeyden taviz vermeyeceğiz.


Spor camialarındaki korona vakaları


Eğer bu dönemde biz temas ve izolasyonu olması gereken şekilde sağlayamazsak birçok camia, birçok vatandaşımızın bu enfeksiyonu taşıması mümkün hale gelmiş olur. Bir kişide görülmesi, birçok kişiye bulaştırdığının göstergesidir.


İl il  vaka sayıları açıklanacak mı?


Bir bölgenin salgını taşıdığı, bazılarının taşımadığı, bir bölgeden başka bölgeye geçişin daha fazla olmaması için (İtalya'da olduğu gibi) açıklamak istemiyoruz. Cumhurbaşkanımız bu konuyu değerlendirmektedir. Daha fazla vakanın görüldüğü iller varsa bunun için yapılması gereken önerileri de Cumhurbaşkanımıza sunmuş bulunuyoruz. Benim bilgi vermem doğru değil.


Benzer Haberler

İlginizi Çekebilir

Sokağa çıkma yasakları sona erdi !

0