gazeteniz

Yemen'de tam şu an da neler oluyor ? Son durum

0 Yorum 3767 görüntüleme
Yemen'de tam şu an da neler oluyor ?  Son durum

Mustafa Seyfullah Kılıç , Yemen'de cereyan eden savaşın son seyrini özetledi.

Son zamanlarda en çok sorulan sorulardan birisi de Yemen'de ne olduğu yönünde.

Özet geçecek olursak Yemen bölgesel çatışma profili olarak Afganistan'ı andırıyor.

Birden fazla grup hemen hepsi birbiriyle çatışma halinde görülüyor

Sahaya bakacak olursak Ensarullah Hareketinin temsil ettiği Husi direnişçiler, Yemen El Kaidesi, İslam Devleti Yemen vilayeti olarak kendini tanımlayan IŞİD güçleri, bölgesel petrol ağalarının başını çektiği Sudan'lı ve diğer Arap ülkelerinden gelen paralı askerlerin desteklediği Suud güçleri komutasındaki Arap koaliasyonuna bağlı işgalciler gibi güçler bölgede etkin.

Bölgede Suudun başını çektiği aynı zamanda ABD'nin mühimmat desteği verdiği koaliasyon, Husi güçlerle rekabet halinde ve bu güçler garip şekilde bölgedeki El Kaide oluşumlarıyla değil Husilerle savaşıyor.

Suud aynı şekilde sırf Husilere zarar veriyor diye IŞİD güçleriyle de bir kaç bölgedeki çekişme dışında neredeyse çatışmasızlık halinde.

Bölgedeki tüm grupların işgalci Suud dahil ortak hedefi Ensarullah hareketi olarak görülüyor.

Ensarullah ise Lübnan Hizbullahı tarafından gönderilen askeri danışmanlar tarafından destekleniyor

Bu arada Ensarullah 3 ayrı cephede savaşıyor 

Maheliyah cephesi, Marib vilayetinin güneyinde yer alan dağlık bir alan , ben bu yazıyı yazarken Ensarullah güçleri  El-Karzi, El-Hir, Habla ve Al-Farsh köylerini Suudi koaliasyonunun elinden aldı. Aynı bölgede Al-Ghadirin ve Al-Samara'da çatışmalar sürüyordu.

Yine Maheliyah cephesinde bulunan  El-Baydha'nın kuzeybatı cephesinde Ensarullah IŞİD ve El Kaide ile savaşıyor . Son olarak burada  Hama al-Laqah, Hama al-Awaja ve Hama al-Balghayth köyleri ile beldelerini IŞİD ve El Kaide'den almayı başardı.

Ruwaik Cephesi , Ensarullah'ın geçen sene binlerce Suud askerini pusuya düşürdüğü bölge, burada Suud güçlerinin önemli üsleri bulunuyor. Hava indirmeye bağlı helikopter üsleri , hava ikmal üsleri burada. 

Yazıyı yazdığım anlarda takip ettiğim kadarıyla Al-Alam Al-Abyadh ve Al-Rawik dağlarında şiddetli çatışmalar sürüyordu.

Bu bölgedeki Al-Kanayis ve Al-Ruwik üsleri , Suud koaliasyonunun en önemli üsleri konumunda , Ensarullah o nedenle buraya çok önem veriyor. Ensarullah'ın en seçkin birlikleri burada yığınak yapıyor.

Medghal cephesi ise adını buradaki ilçeden  alıyor. İlk işgale karşı direniş burada başladı bu bölgenin sembolik bir anlamıda var. Ensarullah Al-Kasarat bölgesini elinde tutarken yazıyı yazdığım  anlarda  Madghal ilçe merkezinin güneyinde ve doğusunda çatışmalar sürüyor.

Yazıyı kaleme aldığımda 48 saat içinde Suudi liderliğindeki koalisyon savaş uçakları Sarwah bölgesini 16'dan fazla, Majzar 7 kez , Al-Maheliyah 5 kez ve Khab ve Al-Shaaf'ı 2 kez hedef aldı.

Bu arada gözlemlediğim kadarıyla savaşın seyrini değiştirecek olan şey Ensarullah'ın güçlerini yoğunlaştırdığı Ruwaik cephesindeki Al Kanayis ve Al Ruwik üslerinin durumu olacak.

Suud güçleri daha önce füze saldırılarına açık olan üslerini bulunduğu yerden 12 km kadar sınır hattı bölgesine çekmek zorunda kalmıştı. 

Önümüzdeki günlerde öngörüm Ensarullah güçlerinin daha komplike saldırılar yapacağı yönünde özellikle bu bahsettiğim 2 üsse dikkat etmekte fayda var. 

Bekleyip göreceğiz ..Mustafa Seyfullah Kılıç

18 08 2020  

Salı


Yemen Suud sınırı yakınında Ensarullah güçleri ve Suud destekli gruplar arasındaki çatışmalardan kesitler 


Yorumlar

Hiç yorum yok

İlk yorumu sen yap