gazeteniz
Mustafa Seyfullah KILIÇ

Suriye cephesinde Hizbullah-İran ve İsrail düellosunda son durum

Mustafa Seyfullah KILIÇ 4927 görüntüleme

Son günlerde Suriye'de, özellikle güney bölgesinde İranlı milislerin ve Lübnan "Hizbullah" milislerinin geri çekildiği veya bulundukları üslerin küçüldüğüne dair haberler çıktı.

Fakat görünen o ki Hizbullah ve Kudüs Gücü'ne bağlı direniş güçlerinin strateji gereği yeniden konumlanmasından ibaret bir duruma dönüştü. İzlenimlerime göre İran tarafı İsrail güçlerinin dikkatini sınır hattındaki direniş güçlerinden uzaklaştırmak için bir strateji uyguluyordu. Bu arada ciddi İsrail siteleri Deraa ve Kuneytra kırsalında Suriye istihbarat memurları ile gezen İranlı istihbarat mensuplarının fotoğraflandığına dair haberler geçmişti.

Özellikle İsrail ile ilgili bu sınır hatlarında Hizbullah güçlerinin yeniden konum aldığına dair bir haber olarak okunabilir bu. İranlı ve Hizbullah milislerinin çekildiğine dair haberler İsrail 'İ24' web sitesinde çıkan 'İran'ın İsrail baskısı nedeniyle bölgeden milis güçleri çektiğine..' dair haberler üzerine kurgulanmış, bölgedeki muhtemel basın organlarına dezenformasyon amaçlı servis edilmiş bir haberdi.Bunu İsrail kullanacağına İran kullandı ve bu konumlamada İsrail'in kendi propagandasını kendisine karşı kullandı.

Yani teknik açıdan da savaşı kazanmış görünen İran ve Hizbullah'ın şu aşamada bölgeden çekilip tüm insiyatifi düşmanlarına bırakması elbette beklenemez. Yine bu tezi destekleyen bir diğer veri uydu fotoğraflarında Hizbullah ve İranlı milislerin konumlarını değiştirmekle kalmayıp takviye yaptıklarını gösteriyordu. İnternet ortamında birbiriyle çelişen bu haberler ardı ardına geldi. 13 Mayısta Ebukamal bölgesinde konuşlu İranlı milislerin olduğu alan ile ilgili “ ImageSAt International ” web sitesi uydu görüntüleri paylaştı. Görüntülere göre 'İmam Ali' ismiyle bilinen bu üs boşaltılmak bir yana tahkim edilmiş genişlemiş ve personel sayısı çoğalmıştı.

Web sitesi üsse yeni tüneller ve silah depolarının eklendiğini İran karşıtı bölgesel güçlerin istihbaratına dayandırarak uydu fotoğrafları eşliğinde verdi. Buna ek olarak İngiliz The Telegraph'dan Gareth Browne isimli gazeteci Abukamal bölgesindeki üsle alakalı olarak uydu görüntülerinin yanı sıra Iraklı bir savaşçının cep telefonundan ele geçirilmiş görüntüleri yayınladı. Görüntülerde İran yanlısı direnişçilerin Şam Uluslararası Havaalanı çevresindeki milis merkezlerinin yakınında füze ve radar konuşlandırdığını gösteriyordu. Bitmedi , İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) 10 Nisan'da çekildiği söylenen ve işgal altındaki Golan tepelerinin Suriye tarafında Lübnan Hizbullahı'nın varlığına dair İsrailliler açısından korkutucu bir video yayımladı. IDF Sözcüsü Avichay Adraee tarafından yayınlanan videoda, Hizbullah'ın güney komutanı el-Hac Haşimi'nin aynı zamanda bölgedeki Suriye güçlerinin de kolordu komutanlığına getirildiğini iddia etti.

İDF sözcüsüne göre Suriye , Golan Tepelerinde de doğrudan Hizbullah'ı İsrail ile komşu yaparak Lübnan'dan gelen tehlikeyi Suriye'ye de yaymış oldu. Aslında bu Hizbullah ve Suriye ile İran'ın yapmayı istediği bir stratejiydi ve artık Hizbullah doğrudan İsrail'i kuşatmaya alıyordu.

Bu arada uydu görüntülerine Daraa kırsalında bulunan Tal al-Khudur ve el-Şeyh Saad'a yönelik yoğun bir sevkiyat yansıdığı İsrail web sayfalarına yansımıştı. Görünen o ki İran milisleri ve İran destekli milisler ile Hizbullah birliklerini farklı yerlere kaydırmış eldeki mevzileride güçlendirmişti. Hatta Tal al- Kahudur'a yönelik İsrail uçaklarının saldırısı güçlü hava savunma sistemleriyle karşılaşınca yarıda kesilmişti.

Sonuçta bölgede Hizbullah varlığı anlaşıldı ve mevzilerin tahkim edildiği ortaya çıktı.

SONUÇ

İran milisleri ve İran yanlısı milisler ile Lübnan Hizbullah milislerinin Suriye Muhaberatı ve İran istihbaratının ayak oyunlarıyla İsrail başta, düşmanlarının dikkatlerini başka yöne kaydırarak Suriye'ye iyice yerleşmiş oldukları görülüyor.

Suriye'de Esad için zafer İsrail için yenilgi kabul edilebilecek diğer asıl olay Hizbullah'ın artık Suriye üzerinden de İsrail'i kuşatmaya almış olmasıdır. ABD'nin gittikçe zayıflayan bölgesel aktiviteleride İran'ın elindeki kartı güçlendiriyor. Irak örneğindeki gibi gerekirse ABD propagandasını tersine çevirme stratejisi Suriye'de de başarılmış görünüyor. Velhasıl İsrail ve müttefikleri 'İran bizden korktuğu için askerlerini çekiyor' diyedursun çoktan Lübnan Hizbullahı ile Suriye'de de komşu oldular bile. İsrail'in yapacağı tek şey savaşı uzatmak sözde muhaliflere destek vermek bölgede istikrarsızlığı sürdürmek olacaktır.

Suriye savaşı, bir bumerang gibi savaşı çıkaran ve körükleyenlere doğru dönmeye başlıyor Ne demişler?

Komşunun evini ateşe verirsen o ateş senide yakar !

Bekleyip göreceğiz !Mustafa Seyfullah Kılıç
gazeteniz.net
26 05 2020